רקע

בסיס חיל האוויר לוד (בח"א 27) שימש כבסיס טיסה ותובלת אוויר של חיל האוויר הישראלי. האתר פעל בסמוך לנמל התעופה בן-גוריון ומשתרע על פני שטח של כ-508 דונם. בשנת 2008 פונה האתר ורוב יחידותיו הועברו…

בסיס חיל האוויר לוד (בח"א 27) שימש כבסיס טיסה ותובלת אוויר של חיל האוויר הישראלי. האתר פעל בסמוך לנמל התעופה בן-גוריון ומשתרע על פני שטח של כ-508 דונם. בשנת 2008 פונה האתר ורוב יחידותיו הועברו לבסיס נבטים.

האתר החל לפעול בסוף שנות ה- 60 של המאה הקודמת, פעילות אשר כללה תחנות תדלוק למטוסים, תחנות תדלוק לכלי רכב, אזורי טיפול ברכבים, תחנות כוח, אזורי טיפול בציוד מכני הנדסי כבד, רחבות טיפול במטוסים, וכן מבני מנהלה שונים.

מאז שהאתר פונה, בוצעו בו שורה של חקירות סביבתיות לאיתור זיהום קרקע וגז קרקע. על פי ממצאי החקירות עולה כי קיימים מרכיבים החורגים מערכי הסף. בעקבות הממצאים, בימים אלו נמשך שלב ביצוע חקירת הקרקע וגז הקרקע באתר.


תעודת זהות

מיקום

בסמוך לשדה התעופה בן גוריון, בשטחה המוניציפאלי של העיר לוד

שטח האתר

כ-508 דונם

בעלות קרקע

רשות מקרקעי ישראל

בעלות קרקע

רשות מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון

מועד פינוי

האתר פונה סופית בשנת 2008

שימושי קרקע

מחנה צבאי

סרגל התקדמות

 • 1
  סקר היסטורי
 • 2
  חקר הקרקע
 • 3
  סקר סיכונים
 • 4
  סקר חלופות שיקום
 • 5
  עבודות השיקום
 • 6
  סקר מוודא
 • 7
  מסירת הקרקע

החקירה באתר

בחודש אפריל 2008 בוצע באתר סקר היסטורי על ידי חברת LDD אשר איתר אזורים בעלי פוטנציאל לזיהום קרקע כתוצאה מהפעילויות שהתקיימו בהם לאורך השנים.

בעקבות ממצאי הסקר, בוצע באתר סקר גז קרקע פאסיבי בחודש דצמבר 2008. הסקר כלל הטמנת דוגמי גז קרקע פאסיביים וממצאיו הצביעו על מספר אזורים בהם אותרו מזהמים.

בשנת 2013 בוצע באתר סקר קרקע וגז קרקע על ידי חברת "אקולוג הנדסה בע"מ" אשר מממצאיו עולה כי קיים זיהום קרקע וגז קרקע בחלק מהאתר.

בהמשך לנ"ל, בוצע סקר קרקע וגז קרקע משלים בשנת 2014 אשר מממצאיו עולה כי בשבעה מתוך 12 מוקדים שנבדקו, נמצאו חריגות במרכיבים שנבדקו.

בעקבות הממצאים, בימים אלו נמשך שלב ביצוע חקירת הקרקע וגז הקרקע באתר.

לצפייה בדו"ח מסכם לביצוע שלב 1, סקר גז קרקע  משלים וסקר קרקע בוצע על ידי חברת אקולוג – פברואר 2013 – לחץ כאן

לצפייה בדו"ח מסכם סקר קרקע משלים – שלב 2, שטחי בח"א 27 – בוצע על ידי חברת אקולוג – לחץ כאן